TBMM Başkanı Kurtulmuş, anayasa için harekete geçti

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş,  parlamentoda grubu bulunan partilerin  meclis başkan vekileri, grup başkanları ve katip üyeleriyle yaptığı toplantıda anayasa değişikliği için çalışmalara başlanacağını belirterek, destek istedi.

Alınan bilgiye göre Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları sürecinde konsensüsün sağlanmasının önemine vurgu yaparak tüm partilerin katılımıyla bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Kurtulmu’un, önümüzdeki günlerde, siyasi parti gruplarını ziyaret ederek yeni anayasa konusunda görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

İlk dört madde uzlaşısı

Toplantıda anayasanın ilk 4 maddesinin değiştirilemeyeceği konusunda tüm partiler ortak görüş bildirdi. Toplantıda buna karşılık anayasanın vatandaşlık tanımı ile ilgili 66. Maddesinin de gündeme geldiği, bazı parti temsilcilerinin tanımın değişebileceğini söylemesine karşılık, bazı partilerin 66. Maddenin de kırmızı çizgileri olduğunu bildirdiği ifade edildi.

DEM Partili Meclis Başkan Vekili Sırrı Süreyya Önder, meclis oturumuna başkanlık ettiği ve daha sonra küçük bir rahatsızlık geçirdiği için toplantıya katılamadı ve selamlamakla yetindi.

Bozdağ’dan tartışılacak öneri

Ayrıca toplantıda TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ, kanun tekliflerinin maddeler üzerinden görüşülmesinin çalışmaları ağırlaştırdığını, kanunun bütünü üzerinden konuşulmasının yerinde olacağını savundu..

Bozdağ’ın önerisine ilişkin CHP’den itiraz geldi. CHP’li vekiller, önerinin aksine komisyon çalışmalarının daha uzun süreli yapılması gerektiğini söyledi. CHP’liler, komisyonlarda sivil toplum kuruluşlarından da görüş alınmasının daha kapsayıcı kararlar alınmasında etkili olacağını savundu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x