Reuters: Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, haftasonu Türkiye’ye gelecek

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin haftasonu Türkiye’ye geleceği açıklandı. Reuters haber ajansının Türkiyeli diplomatik bir kaynaktan aktardığına göre, Şukri, haftasonu Türkiye’ye yapacağı ziyarette mevkidaşı Hakan Fidan’la Orta Doğu’daki gelişmeleri ve İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’deki durumla ilgili görüşmede bulunacak. Kaynak, “Şukri ve Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ayrıca Gazze’de ateşkes için yapılan görüşmelerdeki son gelişmeleri değerlendirecek” ifadelerini kullandı.

FİDAN, KATAR’A GİDİYOR

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan yazılı açıklamaya göre, Fidan da yarın Katar’a gidecek. Buna göre, Dışişleri Bakanı Fidan, 17 Nisan Çarşamba günü Katar’da Başbakan ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüşecek. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Filistin’deki durum ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. AA’nın diplomatik kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Fidan, ziyaret kapsamında Hamas yetkilileriyle de bir araya gelecek, yapılan görüşmeler çerçevesinde devam eden müzakereler de gündem maddeleri arasında yer alacak.

Katar ve Mısır, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim 2023’te İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısı sonrası İsrail’in Gazze’ye başlattığı saldırılar sürerken, taraflar arasında ateşkes ve rehine takası anlaşması konusunda arabuluculuk yapıyor. Türkiye ve Mısır arasındaki normalleşme sürecinde, Şukri 10 yılın ardından 13 Nisan 2023’te Türkiye’yi ziyaret eden ilk Mısır Dışişleri Bakanı olmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x