Önce öldürttüler, sonra aç bıraktılar şimdi havadan yardım attılar!

  •     Haber7-ÖZEL

İsrail’in Gazze’de 7 Ekim‘de başlattığı soykırım 5. ayında devam ediyor. Ölü sayısının 30 binin üzerine çıktığı Gazze’de binlerce insan soğuk ve açlıkla mücadele etmeye çalışıyor. Her gün onlarca çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybettiği Filistin’de, İsrail’in katliamını destekleyerek yüzbinlerce insanı açlıkla baş başa bırakan Batılı güçler ise bu günlerde Gazze Şeridi‘ne havadan göstermelik yardımlarda bulunuyor.

İSRAİL’İN ‘KENDİNİ SAVUNMA HAKKI’ DEDİLER

İsrail’in 7 Ekim 2023‘te başlattığı katliama ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler sınırsız destek verdi. ABD, İngiltere ve Fransa  gibi dünyanın en güçlü devletleri arasında gösterilen ülkeler Hamas’ın saldırılarını bahane göstererek İsrail’in “kendini savunma hakkı” olduğunu öne sürdü. İsrail’e koşulsuz destek vererek soykırımın kapısını aralayan, 30 binden fazla insanın ölmesine, milyonlarca insanın ise aç bırakılmasıyla “insani bir felakete” sebep olan ülkeler bu günlerde Gazze’ye havadan insani yardım göndermeye başladı.

AÇ BIRAKANLAR YARDIM GÖNDERDİLER

İNGİLTERE

Gazze’ye havadan ilk insanı yardım 22 Şubat günü İngiltere’nin Yemen ile yaptığı anlaşmanın ardından ulaştırıldı. İlaç, gıda ve yakıttan oluşan dört tonluk malzeme Çarşamba günü Ürdün Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla Gazze Şeridi‘ne gönderildi. Paketler, paraşütlerle Gazze’nin kuzeyindeki Tal Al-Hava Hastanesi’ne indirildi.

Bugün Gazze’ye ilk insani yardımı gönderen İngiltere, Hamas-İsrail savaşının başlamasının hemen ardından İsrail’e koşulsuz desteğini açıklamıştı. 7 Ekim‘den 6 gün sonra 13 Ekim’de ise İsrail’e destek amacıyla Doğu Akdeniz’e gözetleme uçağı ve iki Kraliyet Donanması gemisi gönderileceğini duyurmuştu. İngiltere Başbakanlık ofisi, İngiltere Silahlı Kuvvetleri’nin “İsrail’e ve bölgedeki müttefiklere fiili destek sağlamak, caydırıcılık ve güvence sunmak” için bölgede olacağını duyurmuştu.

ABD

Gazze’ye uçaklarla havadan yardım gönderen ülkelerden diğeri ise ABD oldu. ABD, savaşın başladığı ilk günden itibaren İsrail’e her türlü desteği veren ülkelerin başında yer alıyor. Savaşın başından itibaren İsrail’e milyarlarca dolarlık silah ve mühimmat desteğinde bulunan ABD, İsrail’in güvenliği için ise Akdeniz’e savaş gemisi grubu USS Gerald R. Ford‘u göndermişti. ABD Başkanı Joe Biden savaşın başından bu yana yatığı tüm açıklamalarda İsrail’e açık desteğini net şekilde ifade ederek hastanelerin bile bombalanmasına destek vermişti. Biden, “Benim yönetimimin İsrail’e desteği kaya gibi sağlam ve sarsılmazdır.” ifadelerini kullanmıştı. 

İsrail’e tam destek vererek binlerce insanın öldürülmesine ve aç bırakılmasına destek olan ABD, 2 Mart‘ta ise Gazze Şeridi’ne havadan insani yardım gönderdi. 

FRANSA

Fransa da Gazze’ye havadan yardım gönderen ülkeler arasında yer aldı. Fransa 5 Mart günü Gazze’ye havadan yardım ulaştırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Gazze’deki insani durumun kritik olmaya devam ettiğini belirterek Ürdün’le birlikte havadan insani yardımda bulundukları görüntüleri paylaştı.

Ancak Fransa da İsrail’e koşulsuz destek vererek Filistinlilerin katledilmesine göz yuman ülkeler arasında yer alıyor. Paris yönetimi ilk günden itibaren, çocuklar dahil binlerce sivilin hayatını kaybettiği Gazze’ye saldıran İsrail’in “kendini savunma hakkı” olduğunu öne sürerek İsrail’e destek olmuştu.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x